Enda küljes kantav tehnoloogia, mis parandab oskustöölise tervist

Snickers Workwear - Eesti

Snickers Workwear võib olla uhke, et on juba kaua uurinud tööriietes kasutatavaid uusi tehnoloogiaid ning alustas oma esimest enda küljes kantavate seadmete projekti. 100 oskustöölist viiest riigist osalevad katses, millega uuritakse, kuidas enda küljes kantavad seadmed saavad parandada töölise tervist ja seejuures muuta meie arusaama tööriietest.

Enda küljes kantavad seadmed on elektroonika, mida kantakse lisavarustusena või riietes kasutatud
materjali komponendina. Enda küljes kantavate seadmete üks olulisemaid omadusi on võime luua internetiühendus, võimaldades andmevahetust seadme ja võrgu vahel.

Innustatuna spordi- ja moetööstusest, saab enamikku enda küljes kantavaid seadmeid kanda randmel. Kuid need saab kinnitada ka kehale, riputada kaela või kududa kangastesse, nt magnetribad pulsi ja temperatuuri mõõtmiseks.

Aastal 2016 alustas Snickers Workwear katset, mille käigus 100 töölist viiest riigist kannavad töötades pükse, millel on seade tervisenäitajate mõõtmiseks. Projekti juhib Snickers Workweari loovjuht Nicole Rimér.

Kuidas te enda küljes kantavate seadmetega esimest korda kokku puutusite?

Nähes enda küljes kantavate seadmete kasutusele võtmist spordiriietes, küsisime endalt, kuidas seda saaks rakendada tööriietes, et parandada tööriiete funktsionaalsust ja mugavust. Mõistsime kiiresti, et tervis on võtmevaldkond, kus enda küljes kantavad seadmed võivad tähendada olulisi muutusi oskustööliste jaoks, kellest enamikul juba on taskus nutitelefon.

Kuidas katse toimub?

Paigaldame seadme 6. sarja t..pükste külge. Seade kogub andmeid nt temperatuuri, mürataseme ja põlvedele avalduvate löökide kohta tööpäeva jooksul.

Mis kasu võib oskustööline sellest saada?

Need andmed võivad oskustöölisele näidata, et ta põlved vajavad korralikku kaitset, või anda märku, kui müratase saavutab kriitilise taseme. Tulevikus võib katsele lisada täiendavaid funktsioone.

Kas olete märganud, et enda küljes kantavad seadmed muudavad teie lähenemist disainile ja tootearendusele?

Töömaht suureneb. Tööriiete tootearendus keskendub mõistagi funktsionaalsusele, mugavusele ja disainile. Ehkki töötervishoid on alati olnud kesksel kohal, näeme nüüd tänu uute tehnoloogiate kasutamisele veelgi rohkem võimalusi. Lõpptarbijatelt saadud teave suunatakse arendusprotsessi.

Kas oskustööliste töötervis on teie arvates hea?

Aastad on näidanud, et oskustööliste arvates on neil tervise ja töötingimuste valdkonnas kõik hästi. Tegelik olukord võib olla hoopis teine. Üldlevinud on suhtumine, et „minuga seda ei juhtu“ või et turvalisus ei ole praktiline. Üldise teadlikkuse puudumine on teine teema.

Aga just sellepärast me usumegi, et nutikad tööriided muudavad olukorda. Meie missiooniks jääb ju alati oskustööliste tööpäeva paremaks muutmine.

Avaldatud 27 märts 2017.

Küsige meilt