Tähelepanu detailidel - kohtumine olümpiasuusatajaga, kes valis tisleri tee

Snickers Workwear - Eesti

Juba sündimisest saati mäesuusa fanaatik, Šveitsi sportlane Marc Iselin, on võistelnud nii olümpiamängudel kui ka kui ka maailmakarika etappidel. Käesoleval hetkel juhib ta endale kuuluvat suusa, lumelaua ja mööblitöökoda Šveitsis, Dietikoni linnas Zürichi läheduses.

Kuidas sa üldse talispordi juurde sattusid?

Mu vanemad olid mõlemad slaalomitreenerid. Nõnda õppisin ma slaalomit sõitma juba enne, kui koolis käima hakkasin. Tuli välja, et mul oli annet ning ma võtsin omas vanuseklaasis mitmeid võite kohalikel mäesuusatamise võistlustel. Seeläbi sillutasin endale tee ZSV (Zürichi Suusaspordiföderatsioon) koondisse.

Mis edasi saab?

1990. aastal, kui ma olin umbes 10 aastane, huvitusin ma tõsiselt lumelaudadest. Selles leidsin ma oma tõelise kire. Pärast aastatuhande vahetumist jätsin ma suusatamise kõrvale, et keskenduda oma edasisele karjäärile. Õppisin puusepaks ja tisleriks.

Kas sa talispordist puudust tundma ei hakanud?

Ei läinudki kaua, kui olin nõlvadel tagasi. Olin lumelauasõidust nii sisse võetud, et kohe pärast 2002 aastat alustasin treeninguid pöördumiseks tagasi võistlusradadele. Selles saatis mind kohe ka edu. Nõnda olin ma sisuliselt kahe aastaga, 2004/2005 talihooajaks valmis, et võistelda maailmakarika sarjas. Tol aastal võitsin kaks karikasarja etappi ja hiljem tuli mul veel mitmelgi korral võtta koht sisse pjedestaali kõrgeimal astmel. Šveitsi meistriks tulin kolmel korral. Treenisin isegi olümpiamängude jaoks.

Milline oli sinu suurim sportlik saavutus?

2010 aastal esindasin ma Šveitsi Vancouveri taliolümpiamängudel. Sellega seondub mul hulk mälestusi. Tegemist oli väga kõrgest klassist võistlusega ja minu sportlaskarjääri tipphetkega. Peagi oli sellega ka kõik.

Kes on olnud sinu parimateks saatjateks teel sinu sportliku edu saavutamisele?

Selleks on kindlasti Günter Wiesmann. Tal oli 50 aastat kogemust võistlussuuskade arendamisel ja ta on mulle alati minu võistlustel toeks olnud. Alates 2007/2008 talihooajast arendasime ja valmistasime lumelaudu üheskoos. See andis mulle võimaluse oma puusepa eriala praktiliste oskuste rakendamiseks. Oma laia kogemustepagasiga võttis Günter enda peale selle, et meie tooted oleks töötatud välja ja valmistatud vastavalt kõige kõrgematele standarditele. Selle perioodi jooksul õppisin talt palju.

Kelle jaoks te lumelaudasid valmistasite?

Pärast mõningasi katsetusi said nendest lumelaudadest nii head, et kasutasin neid oma võistlustel ise. See oli ka minu edu võti. Suutsin valmistada ise endale lauad, mis vastasid ideaalselt nii minu isiklikele vajadustele kui ka iga erineva võistlusega esitatavate väljakutsetega kaasnevatele vajadustele.

Mis sai pärast sinu pöördumist tagasi talispordi juurde?

2011. aastal, kui Günter Wiesmann oli lähenemas oma pensionieale, palus ta mul võtta üle oma suusa ja lumelaua töökoda. Loomulikult võtsin ma ta pakkumise rõõmuga vastu. Tuginevalt oma teadmistele ja oskustele tisleritöö valdkonnas muutsin ma selle suusa- ja lumelaua esindustöökojaks ja kaupluseks selle praegusel kujul.

Kes on sinu spordivarustuse ja tisleritöökoja peamisteks klientideks?

Suurem osa minu suuskadest ja lumelaudadest huvituvatest inimestest on väga kogenud mäesuusatajad ja lumelaudurid. Kõik minu kliendid tulevad minu juurde sooviga millegi väga erilise järele. Kõik kes meie juurde tulevad, tahavad just nende jaoks sobivalt välja töötatud suuski ja lumelaudu, mis vastavad oma disainilt täpselt nende isikukohastele võimetele ja stiilile. Ka paljud mäesuusatamise ja lumelauasõidu õpetajad pöörduvad minu poole sooviga saada oma eriala vajadustele vastavaid laudu.

Miks selline toodete isikupärastamise nii oluline on?

Vajalike sõiduomaduste leidmisel laua juures on selle õige kuju ja materjal valik kriitilise tähtsusega. Laua väljanägemisel on seejuures üsna väike roll. Samas on aga kõikidele minu poolt eritellimusel valmistatud suuskadel ja lumelaudadel aga ka isikukohane ja silmatorkav disain.

Ja kuidas seondub see sinu poolt valmistatava mööbliga?

Sisuliselt on tegemist sama asjaga. Kõik kellele ma suuski valmistan, tahavad ühtviisi ka, et nende kodu oleks ainukordse stiililahendusega. Kui mäesuusatajad ja lumelaudurid tulevad minu juurde ja näevad eksklusiivmööbli näidiseid, soovivad nad tavaliselt soetada endale ka oma spordivarustusega ühtesobiva mööbli. Kuna meil on juba omavaheline koostöö ja ühesugused arusaamised tippdisainist, tähendab see, et me leiame ühise keele ka eksklusiivsete mööbliesemete loomisel.

Millistest etappidest koosneb suuskade ja lumelaudade valmistamine?

Alustuseks valmistatakse mitmest puidukihist moodustuv südamik. See tähendab, et toote valmistamisel tuleb arvestada selle tulevase vastavusega sellega sõitma hakkava isiku vajadustele ja võimetele. Sel eesmärgil kasutangi oma töös CAD süsteemi. Puidust liistude ja plaatide kuju väljatöötamiseks kasutan oma töös kaasaegseid CNC masinaid. Seejärel asun viimistluse juurde, mis tehakse käsitsi. Lõpetuseks kaetakse südamik klaasi, aramiidi, süsinikkiu, titanaadi ja sünteetilise vaiguga. Lõpetuseks kantakse peale pealiskiht eesmärgiga anda suuskadele või lumelauale silmatorkav väljanägemine. Seejärel jääb veel paigaldada metallist kandid ning loomulikult sidemete paigaldamine vastavalt sõitjakohastele füüsilistele vajadustele.

Mis vajab suuskade ja lumelaudade konstrueerimisel erilist tähelepanu?

Minu jaoks on kriteeriumite nimistu esikohal teada-tuntud Šveitsi täpsus. Kõik peab perfektselt ühte sobima ja olema hoolikalt kohandatud vastavalt asjaomastele spetsifikatsioonidele. Selles osas järeleandmiste tegemist endale lubada ei saa.

Panin tähele, et kannad Snickers Workwear tööriideid nii oma kodus kui ka töökojas. Kas selleks on ka mingi konkreetne põhjus?

Oma kogemustele tuginevalt võin öelda, et ka tööriietuse valimisel ei tasu järeleandmiste tegemine ennast ära. Profitöö tegemine eeldab ka profivarustuse kasutamist. Sama kehtib ka talispordialade kohta. Amatöörliku, halvasti istuva varustusega ei võeta mitte ühtegi võitu. Nii suusad, lumelauad kui ka riietus, kõik peab sobima ideaalselt ja looma vajalikud tingimused võimaldamaks kogu oma energia keskendamise sooritusele endale.

Sama kehtib ka töökojas töötegemise kohta. Snickers Workwear riided on selleks parimad. Püksid annavad piisava liikumisvabaduse ja võimaldavad ühtviisi tööoperatsioonide teostamise töö kohal põlvili olles. Põlvetugevduste taskud on õmmeldud nii, et põlvetugevdused püsivad õigel kohal. Püksid ja jakk on ruumikate taskutega, mis tähendab, et tööriistad- terad, mõõdulint, pliiats, märkmik - kõik vajalik on alati käepärast. Taskud on täpselt õige kuju ja mõõtmetega, et miski taskust välja ei pääseks kukkuma.

Profitöö tegemine eeldab ka profivarustuse kasutamist.

Materjalid on hoolikalt valitud, et hoida ära higistamine aktiivsel töötegemisel. Lisaks veel üks element, mida ei saa tähelepanuta jätta! Snickers Workwear riiete stiil on sedavõrd ainulaadne, et nende püksid ja jakk paistavad välja, nagu ei olekski tegemist tööriietega. See tähendab, et ma saan neid kanda ka oma vabal ajal, seda näiteks lastega mängimisel või aiatööde kallal askeldades.

Küsige meilt